Actueel1 maart 2010 Start proef Natuurlijk SluisbeheerIn maart start Rijkswaterstaat de zogeheten proef Natuurlijk Sluisbeheer bij de Bergsediepsluis en de Krammersluizen. Het beheer van de sluizen wordt tot eind mei 2010 tijdelijk aangepast, zodat er tijdens laagwater extra, zoet en voedselrijk water uit het Volkerak-Zoommeer op de Oosterschelde kan komen.
De proef heeft de ZMf samen met onder andere het Wereld Natuurfonds en de Oestersvereniging opgezet om de effecten van de doorlaat te onderzoeken. We verwachten dat de groei van schelpdieren, maar ook trekvis en ander leven in de Oosterschelde zal profiteren. De resultaten zijn leerzaam voor het herstellen van zoet-zoutovergangen.
De proef begint op 22 februari bij de Bergsediepsluis. Op 1 maart wordt de proef uitgebreid met één duwvaartsluis bij de Krammersluizen. Bij beide sluizen worden de effecten op vissen en schelpdieren onderzocht. Op 8, 22 en 23 maart en 26 en 27 april wordt bij de Krammerjachtensluis door handmatige bediening extra water afgelaten op de Oosterschelde, waarbij wordt onderzocht welk effect dit heeft op de vissen.
Uniek aan de proef is de samenwerking tussen Rijkswaterstaat Zeeland, Wereld Natuur Fonds, de ZMF, provincie Zeeland en de schelpdiersector (Roem van Yerseke B.V, Koninklijke Prins en Dingemanse BV en de Nederlandse Oestervereniging), waarbij de partijen vanuit eigen deskundigheid bijdragen en gezamenlijk de proef financieren. Alle partijen werken zo hard mee aan de verbetering van de kwaliteit van de Zuidwestelijke Delta. Hoewel de effecten van de proef kleinschalig zijn, heeft de proef een grote uitstraling, omdat het accent ligt op het leren van de resultaten voor het herstellen van zoet-zoutovergangen. |